среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie sztachety te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bli��niaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, bezproblemowej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub wstępnie obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia PCV na plot i furtkę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie głazów na ogrodzenie z plastyku na ogrodzenie i bramkę ze sztachet, przybierają one wówczas wielorakie tony czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno także siekać na sześciany o regularnych konturach, użytkowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów i dłut na małe, nieregularnych obrysów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety plastikowe używa się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia PVC na plot i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz ogrodzenia z WinyluŁomży na ogrodzenie i bramę ze sztachet stawia się z głazów wielorakiego kształtu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kawałków o nietypowych układach, powinno się je adekwatnie dobierać tzn. tak, iżby kształt każdego kolejnego scalał się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur prędko niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają także mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać brud z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane fabryki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, żeby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий