понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety alias jak kto woli żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty najczęściej pełnia role ogrodzenia, niemniej częstokroć służą także za ozdobę. Na ogól takie ogrodzenia z plastyku sadzi się w nasłonecznionych miejscach, w których w mgnieniu oka rosną oraz silnie się zagęszczają. Mnóstwo uroku maja także takie żywe ploty, które wiodą poprzez osłonięte zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z prześwitująca tu i ówdzie plątanina gałązek czy tez kwiatami stanowią przyciągające spojrzenie obrazki, zaś orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer w pobliżu takiego parkanu wycisza a także odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki które dominują w ogrodzie, a także nasze upodobania oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, często również bujnie kwitną, lecz potrzebują także sporo przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia z plastiku mogą być niezwykle wysmukłe, lecz trzeba je cyklicznie zmniejszać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot aranżuje się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje porę suchą,
•błyskawicznie kiełkuje,
•cyklicznie podcinany pięknie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek stanowi niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony ogrodu, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie Winylowe stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий